"Bursa Tarım Fuarı" kapılarını açıyor

Haberi Paylaş:
25 Eylül 2017, Pazartesi
"Bursa Tarım Fuarı" kapılarını açıyor

Avrasya coğrafyasının en büyük buluşması niteliğindeki 'Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları' 11 – 15 Ekim 2017 tarihleri arasında 15. kez ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor

Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Ekonomi Bakanlığı, TZOB, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Ticaret Borsası, Bursa Ziraat Odaları, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve TARMAKBİR işbirliği ile hazırlanan BURTARIM 2017, Bursa 15. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile Bursa 10. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı, 11 – 15 Ekim 2017 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

48 ülkeden 305 bin ziyaretçi

Avrupa'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan Kafkaslara kadar geniş bir coğrafyaya hitap eden Fuarları değerlendiren Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü “Tüyap Tarım Fuarlarının gerek ziyaretçi sayısı gerekse metrekare bakımından en büyük halkalarından olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları her yıl yükselen ivmesi ile dikkat çekmeye devam ediyor. 420 den fazla firma ve firma temsilciliğinin, 1216 markanın katılımında, 7 ayrı salon ve açık sergileme alanından oluşan 75 bin metrekare alanda hazırlanmaktadır. Geçtiğimiz yıl; 48 ülkeden gelen 305 bin 726 ziyaretçiye ev sahipliği yaparak traktör ve tarımsal mekanizasyon satışlarına büyük katkı sağlayan fuarlar, sektördeki liderliğini bir kez daha gözler önüne serdi, sektör ekonomisinin normalleştiğinin önemli bir göstergesi oldu. Bu yıl hedefimiz yine 300 binden fazla ziyaretçiyi aynı çatı altında ağırlamaktır. Ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip tarım ve hayvancılık sektöründe üretim yapan fuar katılımcısı firmalarımızın pazarlama faaliyetlerini geliştirmek, çiftçimizi yeni teknolojiler ile buluşturarak verimliliklerini arttırmak ve nihayet ülkemiz ihracatının artmasına sağlayacağı katkılar göz önünde tutularak hazırlanan fuarlar, ülkemizde gerçekleşen tüm tarım fuarları arasında 7 iklim coğrafyasına hitap eden en temel özelliği ile dikkat çekmektedir” dedi.

Sektörün dev buluşması

Hem sanayi hem de tarım kenti olan Bursa’da hazırlanan fuarların, kıtalar arası köprüleri kurmaya devam ettiğini ifade eden Ersözlü, konuyla ilgili şunları söyledi: "Söz konusu fuarlar; Tüyap yurt dışı ofislerinin etkili çalışmaları, Ekonomi Bakanlığı ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonu ile Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Bahreyn, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Fas, Fransa, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İngiltere, İsrail, İspanya, İsviçre, İtalya, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovenya, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan’dan organize edilen alım heyetlerine ve münferit gelecek iş adamlarına ev sahipliği yapacaktır. Bu yıl da ülkemizin 78 ilinden organize edilen 2000’e yakın otobüs ile sektör ilgililerinin ve profesyonellerin fuarda olması sağlanmaktadır."

Salonlara ihtisas ayarlaması

İlhan Ersözlü, "Sektör ilgililerinin tüm programlarını fuar tarihine göre ayarladığı fuarlar; yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin kendi iklimi, kendi ürün grubu ile ilgili aradığı tüm ürünleri aynı çatı altında bulabileceği bir platformdur. Tarımsal mekanizasyon, hayvancılık ve ekipmanları, fidancılık, bitkisel üretim konularına tek çatı altında buluşturan Fuarlarda salonlarımız ihtisas konularına salon 1, 3 ve 5'de tarımsal mekanizasyon, salon 2’de hayvancılık ve ekipmanları, salon 4 ve 6’da bitkisel üretim, salon 7’de bahçe ekipmanları, danışmanlık, finans ve ilgili sivil toplum kuruluşları, 8. bölüm olan açık sergileme alanında ise ülkemizin ve dünyanın en önemli üretici ve ithalatçı traktör ve biçerdöver firmaları ile tarım mekanizasyon firmaları yer almaktadır. Ürün çeşitliliğini ve verimliliği artıran teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri tüm ilgililere topluca sunacak olan Fuarlar süresince katılımcı firmalar sektördeki yeniliklerini ilk defa fuar alanımızda tanıtacaklardır" diye konuştu. Son olarak fuara girişlerin ücretsiz olduğunu ifade eden Ersözlü, 11 - 15 Ekim 2027 tarihleri arasında 09.30 – 19.00 saatlerinde fuarın ziyaret edilebileceğini sözlerine ekledi.

Bursa Tarım Fuarı Tüyap Bursa Fuarcılık Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ekonomi Bakanlığı TZOB Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Ticaret Borsası Bursa Ticaret Odaları Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği KOGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Bursa Büyük Şehir Belediyesi TARMAKBİR BURTARIM Bursa 15. Uluslararası Tarım Tohumculuk Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı Bursa10. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı Traktör Tarımsal mekanizasyon