Konsantre yem için uzaktan erişim

Haberi Paylaş:
21 Haziran 2016, Salı

Konsantre yem için uzaktan erişim

İneklerimizi ve sığırlarımızı TMR ile besliyoruz. TMR, tam karıştırılmış konsantre yemdir. Bunun için üzerinde tartı düzeneği olan bir yem karıştırıcı ile donattık.

İneklerimizi ve sığırlarımızı TMR ile besliyoruz. TMR, tam karıştırılmış konsantre yemdir. Bunun için üzerinde tartı düzeneği olan bir yem karıştırıcı ile donattık. Böylelikle konsantre hayvan yemini de karıştırıcı araca yüklemek mümkün hale geldik. Bu bizde sevk vidaları ile boşaltılan üç siloda bulunuyor. Bu sayede işten tasarruf edebiliyoruz. Oysa ki, daha once konsantre yemin gerekli dozunu araca yükleyebilmek için her seferinde traktörden inip bir şalteri devreye sokmak zorunda kalıyordum. Bir temsilcinin deyişine göre, üç adet sarmal vida için gerekli uzaktan kumanda tertibatı yaklaşık 1000 Euro tutuyordu. Bu bana kesinlikle çok pahalı gelmişti. Ziraat mühendisliğinde mesleki eğitimimi elektrik üzerine yaptığım için böyle bir uzaktan erişimi kendimin de yapabileceğini düşündüm. Önce büyük bir dağıtıcı kutu ve silo başına şu parçaları edindim:
- Priz (380 V/16A)
- Işık prizi 
- Fiş 220 V
- Uzaktan kumandalı radyo çıkışı
- Trifaze sigorta
Bu üç besleme vidasını donatmak istediğim için parçaları her seferinde üçerli satın aldım. Kurulum oldukça basit. Sarmal kıvrımın cereyanı bir priz ve bir trifazeden geliyor. Bekleme modunda da açık kalıyor. 220 V akım geldiğinde kendini kapatıyor. Uzaktan kumandayla radyo çıkışını aktive ediyorum. Bununla beraber trifaze de aktifleşiyor, kapanıyor ve elektriği prize yönlendiriyor. Sarmal vida dönmeye başlıyor. Karıştırıcı araçta tartı düzeneği istenen yem miktarını gösterince, sarmal vidayı yine uzaktan kumandayla kapatıyorum. Böylece traktörde yerimden kalkmamış oluyorum. Vida başına malzeme yaklaşık 60 Euro tuttu. Kurulum için harcadığım zaman ise 90 dakika. Kendi kurulumumu yaptığım çok tasarruf ettim. Böyle bir mekanizmanın kurulumu mutlaka bir bilirkişi (elektrik uzmanı) tarafından yapılmalı. Johann Gumbrecht

Yem İnek Sığır TMR Silo Uzaktan kumanda Ziraat mühendisliği Traktör Mekanizma